• In English

  LİSTAG (Families of LGBTs in İstanbul) is a voluntary suppport and solidarity group for families and friends of lesbian, gay, bisexual, and trans people in Turkey since January 2008. More available at ENGLISH page.
 • Aileler Cinselligi Konusuyor!

  Cocugunun, kardesinin veya herhangi bir akrabasinin escinsel, biseksuel, travesti veya transseksuel oldugunu ogrenen ve bu konu hakkinda konusmak isteyen herkesi her ayin ilk persembe aksami Cinsel Egitim Tedavi ve Arastirma Dernegi'nden gonullu psikiyatristlerin katkilariyla duzenledigimiz toplantilara bekliyoruz. Ayrıntılar icin tiklayin!
 • Videolar

  Çeşitli programlarda çıkan uzmanlar cinsiyet kimliği ve cinsel yönelim ile ilgili soruları yanıtlıyorlar

 • Sevgili Ahmet,

  Ölüm haberini acıyla öğrendik. Diyorlar ki eşcinsel olduğun için zaten bir zamandır ailenden tehditler alıyormuşsun, hatta daha da fazlası, bu cinayeti ailenin düzenlemiş olabileceği ima ediliyor... Bunu  aklımıza bile  getirmek  istemiyoruz...

   

  Biz çocukları eşcinsel / biseksüel / travesti /  transseksüel olan bir grup ebeveyniz ve diliyoruz ki bu topraklarda cinsel yönelimi ve cinsiyet kimliği ne olursa olsun insanlara yöneltilen şiddet artık son bulsun.

   

  Diliyoruz ki aileler çocuklarına sevgiyle yaklaşıp, bu durumun bir hastalık olmadığını öğrensinler, daha çok okusunlar, daha çok dinlesinler... Diliyoruz ki basınımız "eşcinsel gencin sonu" gibi başlıklar atmasın artık...

   

  Biliyoruz bunu söylemek seni kaybetmiş olmamızı değiştirmeyecek ama bilmeni ve bilmelerini isteriz ki ailelerine açılan tüm eşcinsel / biseksüel / travesti / transseksüel bireyler ailelerinden nefret ve şiddet görmüyorlar.

   

  Bilmiyorlar ki çocuklarını reddeden aileler aslında kendilerinden kaçıyorlar ve çok daha zengin bir yaşamı kaçırıyorlar.

   

  Hoşçakal Ahmet... Eğer ki nefret suçuna ya da namus cinayetine kurban gittiysen, umarız ki sonuncusu olursun...

   

  LİSTAG

   

   

 • Yeni yazıları emaille takip etmek için emailiniz girip "Üye olmak istiyorum" butonuna tıklayınız.

  Diğer 119 takipçiye katılın

 • Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf’ın Eşcinsellikle İlgili Düşüncelerine Dair…

  Bizler, ailelerinde eşcinsel, biseksuel, travesti ve transseksüel çocukları ve yakınları olan bireyler -özellikle anne & babalar olarak- Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Aliye Kavaf’ın basında yer alan eşcinselliğin biyolojik bir bozukluk, bir hastalık olduğuna dair düşüncelerini endişeyle karşılıyoruz. Kendisini de bir anne ve bir aile üyesi olarak bir gün yakın çevresinde böyle bir durumla karşılaştığında neler hissedebileceğini düşünmeye davet ediyoruz; zira eşcinsellik bir hastalık değildir, çocuğunuzu veya bir yakınınızı bunu bilmeden “tedavi” amaçlı götüreceğiniz her uzman -eğer etik kurallar içinde davranıyorsa- bu gerçeği sizin yüzünüze söyleyecektir.

  Sayın Kavaf,

  İşte o zaman, ebeveyn olarak neler hissedebileceğinizi bir düşünün…Toplumumuzda yerleşik olan homofobik ve transfobik düşünceleri, çocuğunuza duyduğunuz sevgiyle karşılaştırdığınızda nasıl karşınıza alabileceğinizi bir hayal etmeye çalışın…üstelik bir gün yaşadığınız ülkenin Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı bu olumsuz düşünceleri dile getirirse bu durumda olan ailelerin kaçının çocuklarını “tedavi” adı altında yapılan maddi ve manevi baskılara maruz bırakacağını, kaçının değişmeyen bir gerçeklik karşısında çocuklarını kendilerinden uzaklaştıracağını, hatta düşünmesi bile korkunç ama kaç tane daha “Ahmet Yıldız” cinayeti vakası yaşanabileceğini lütfen bir an için aklınıza getirin…

  Aile, bakanımızın düşündüğü gibi sadece heteroseksüel bireylerden oluşmaz, eşcinseller de heteroseksüeller gibi aile kurarak mutlu bir yaşam sürdürebilirler. Bu anlamda, ülkemizde aileden sorumlu devlet bakanı ve onun makamının bu toplumdaki TÜM ailelerden sorumlu olmasını diliyoruz.

  LİSTAG

English

LISTAG (Families of LGBTs in İstanbul)

LİSTAG  (Families of LGBTs in İstanbul) is a voluntary suppport and solidarity group for families and friends of lesbian, gay, bisexual, and trans people in Istanbul since January 2008.

In general, we organize

* Meetings at Amargi Cafe in Beyoglu, every Saturday afternoon, where we meet new additions to our group and plan our forthcoming activities.

* Monthly dinner parties at a group member’s residence where LGBT persons may attend with members of their families whom they are out to.

* Informative debates on the first Thursday of every month, organised by volunteer psychiatrists (Dr. Nesrin Yetkin, Dr. Seven Kaptan and Dr. Arzu Onal) at the offices of the Society for Sexual Education Treatment and Research (CETAD), for members of lesbian, gay, bisexual, and transgender persons, on subjects like biological gender, sexual identity, sexual orientation, sexual roles and behaviour, and gender.

* Special meetings with family members who need to meet our parents in private.

* Discussion panels in cooperation with other NGO’s or univeristies in Turkey

* A blog site that advertises our activities, and where interviews and radio programmes featuring members of our group are collected alongside essays written by LISTAG members: www.listag.wordpress.com

* Interviews with newspapers, magazines and TV and radio channels

* Booklets for family members of LGBT people

LISTAG activities in time order

*  With two mothers from our group, we attended the ”Family Matters; Supporting families to prevent violence against gay and lesbian youths” seminar in Florence, Italy, on 20th – 21st June 2008. The seminar brought several family groups in Europe together.

*  In May 2009, we attended the 4th International Meeting Against Homophobia, where we organised a panel for the LGBT Youth Meet Their Families activity that was prepared by Kaos Youth.

* Again in May 2009, two mothers from our group were invited to Germany by BEFAH e.V. (Bundesverband der Eltern, Freunde und Angehorigen von Homosexuellen) for a national meeting. We were given the opportunity to brainstorm on how to reach Turkish-origin families who have been living in Germany.

* In June 2009, we screened the documentary “2 Volte Genitori - Parlano i genitori di lesbiche e gay” for the first time in Turkey at the Pera Museum in Beyoglu, during the 17th Pride Week celebrations. The film features members of the AGEDO group that is active in Italy. After the screening, there was a talk session with Claudio Cipelletti. We also organised a panel called “The Other Side of Coming Out” where Gianfranca Saracino and Giacinto Rapino, who are featured in the film, with LISTAG members shared their familial experiences on the matter.

* On 28th June 2009, we joined the Istanbul Pride Parade for the second time, alongside our LGBT sons, daughters, siblings and relatives, carrying banners that read “I’m Your Mother/Father/Sibling and I’ll Stand By You”.

* On 10th – 11th October 2009 we attended the “Human Rights Training” organised in Izmir by Kaos GL.

* On 14th November 2009 at  Amargi Feminist Cafe, we have organised a seminar on “HIV/AIDS” towards the families of LGBT people with the help of Positive Living Association in Turkey

* In June 2010, during Istanbul Pride Week, we screened the movie “Prayers for Bobby”. After the screening, there was a panel called “Different countries, different experiences; families of LGBT poeple talk” where the representatives of parental organizations in Europe joined (BEFAH/Germany, FFLAG/UK, AMPGYL/Spain and AGEDO/Italy) together with parents from Turkey.

* Between April 2010 – April 2011, LISTAG was organizing regular visits to other cities in Turkey (Ankara, Diyarbakir, Eskisehir and Izmir) where LGBT organizations or initiatives already exist, to meet new families and support them. This expansion project, supported by Heinrich Böll Stiftung and Open Society Foundation and CETAD was aiming to set up new familiy groups in other cities of Turkey. Today, there are regular meetings in Ankara, Eskişehir and İzmir where families of LGBT people meet with volunteer CETAD terapists once a month.

* 16-21 April 2011, we were in Palermo / Sicily to join the seminar “United Towards the Change/Volunteers Against Homophobia”, organized by Agedo/Palermo to develop strategies for preventing and combating violance,  exclusion and discrimination of young people based on gender and sexual orientation.

* 26-27 May 2011, we joined the Greece Solidarity and Network Meeting in Athens, organized by ILGA Europe.

* 4-5 June 2011, we were invited by AMPGYL to Barcelona for their national annual meeting.

* On 11 June 2011, we were marching at EuroPride in Rome thanks to the invitation of Agedo

* On 25 June 2011, during the 19th Istanbul Pride Week, we have organized a discussion panel with our guests from Agedo/Italy, Drachma Parents’ Group/Malta and  FFLAG/UK where the parents talked about “taboos in the family” and we all marched on the 26th together with the MPs of two political parties in Turkey (BDP and CHP) behind our LISTAG banner.

Our e-mail:

contactlistag@gmail.com

Essays

‘My son is my teacher’

Also the Flowers are 1001 kinds: The Story of Me and My Daughter

Gulseren’s Story

My adventure about my son’s homosexuality

13 Yanıt

 1. Ben Boston’da yasayan bir doktora ogrencisiyim. Bir LGBT birey degilim. Toplumun “normal” (ne demekse…) diye tanimladigi biriyim. Dun burada film festivalinde “My Child” isimli belgeseli izledim. Cocuklarina sahip cikan, destek olan butun anne ve babalar, supersiniz! Cocuklariniz da cok sanslilar. Pekcok sahnede gozlerim dolarak dinledim oykulerinizi. Boyle oykuleri olan yeteri kadar arkadasim olmadigi (ya da oldu ama benim haberim olmadi, ki bu daha kotu) icin eksik hissettim. Bu konuda farkindaligin daha cok artmasi, LGBT bireylerin hak ettikleri -zaten sorgusuz sualsiz olmasi gereken- temel hak ve ozgurluklerine kavusabilmeleri dilegiyle…

 2. […] genitori che invece scelgono di schierarsi al fianco dei loro figli. Dal 2008 è attivo ad Istanbul Listag, un gruppo volontario di supporto per tutte quelle famiglie che hanno figli omosessuali. “Quando […]

 3. [...] Ozer is among the most vocal members of LISTAG, the Istanbul-based parents group which inspired the [...]

 4. [...] Metehan Özkan is one of the founders of LISTAG, an Istanbul-based voluntary support and solidarity group for families of LGBT (lesbian, gay, [...]

 5. [...] Metehan Özkan is one of the founders of LISTAG, an Istanbul-based voluntary support and solidarity group for families of LGBT (lesbian, gay, [...]

 6. [...] more information about LISTAG please click here or visit [...]

 7. [...] mothers and fathers featured in the film are the core of a solidarity and support group called Listag (Familes of LGBTs in Istanbul).  They have been in existence since 2008 and these parents have [...]

 8. I have just seen the trailer to your documentary on PinkNews.co.uk, and I must tell you how deeply touched I am by the efforts of parents to educate the Turkish governement and the general population about the realities of the LGBT community.

  It has been proven that homosexuality is perfectly normal and natural, and that it is harmless.

  I am especially impressed by the enthusiasm with which you have organized yourselves and I hope you are in contact with international suppot groups such as PFLAG.

  Thank you and please keep up the good work.

 9. [...] Child’ is being produced with the group LISTAG (Families of LGBT in Istanbul), a solidarity and support group for friends, families and especially [...]

 10. [...] mentality and its practices, a few parents of LGBT individuals got together in 2008 and established LISTAG (Families of LGBT in Istanbul) as a solidarity and support group for friends, families, and [...]

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logo

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter picture

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook photo

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ photo

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

Takip Et

Her yeni yazı için posta kutunuza gönderim alın.

Diğer 119 takipçiye katılın

%d blogcu bunu beğendi: